Wystawy

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźnie

Wystawa jest pierwszą od wielu dekad, tak dużą, próbą opowiedzenia o dramatycznym okresie w historii polskiej wsi. Na temat pańszczyzny wypowiedzieli się już naukowcy, pisarze, filmowcy, szeroko artyści a nawet Netflix (serial „1670”). Brakowało głosu muzeów. Do takiej roli znakomicie nadaje się szreniawska placówka. Jest to instytucja …

Więcej »

Słoń leśny w obiektywie

Zapraszamy na wystawę plenerową „Słoń leśny w obiektywie”. Pierwsze informacje dotyczące znaleziono podawały, że są to szczątki mamuta, dopiero ekspertyza dr Gwidona Jakubowskiego rozwiała wszelkie wątpliwości. Z odkrywki „Jóźwin” wydobyto szkielet słonia leśnego Palaeoloxodon antiquus…

Więcej »

Nigdy wojny

Finisaż wystawy czasowej „Nigdy wojny. Tematyka martyrologiczna w twórczości Józefa Gosławskiego”

Więcej »

Kontakt ze światem Korespondencja obozowa więźniów w zbiorach Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie (Fort VII i Żabikowo)

W zbiorach Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie od chwili jego powstania tj. od 1979 r. zgromadzono kolekcję archiwalną i muzealną obejmującą łącznie kilka tysięcy obiektów związanych z historią obozu karno-śledczego. Składają się na nią bogate zbiory korespondencji obozowej przesłanej przez więźniów do rodzin z obozu w Żabikowie, Forcie VII w Poznaniu

Więcej »

„Pociąg do pociągu – kolej na Krajnie”

Wróćmy choć na chwilę do czasów, gdy przez złotowski dworzec przejeżdżał słynny pociąg Nord Ekspress, mknąc trasą od Paryża do Sankt Petersburga; gdy na stacji w Złotowie wysiadał Paul von Hindeburg – prezydent Niemiec i przejeżdżał tędy Ignacy Jan Paderewski, premier Polski. Wybierzmy się w kolejowo-muzealną podróż w przeszłość!

Więcej »
Skip to content