Wróćmy choć na chwilę do czasów, gdy przez złotowski dworzec przejeżdżał słynny pociąg Nord Ekspress, mknąc trasą od Paryża do Sankt Petersburga; gdy na stacji w Złotowie wysiadał Paul von Hindeburg – prezydent Niemiec i przejeżdżał tędy Ignacy Jan Paderewski, premier Polski. Wybierzmy się w kolejowo-muzealną podróż w przeszłość!

Muzeum Ziemi Złotowskiej zaprasza do Galerii za Winklem na otwarcie wystawy poświęconej historii kolejnictwa w Złotowie i okolicy pt. „Pociąg do pociągu – kolej na Krajnie”

wernisaż 29 lutego 2024 (czwartek), godz. 17.00 Galeria za Winklem, plac Paderewskiego 13 w Złotowie wstęp bezpłatny

Na wystawie znajdą się niezwykle ciekawe eksponaty użyczone przez okoliczne muzea ale również zbiory prywatne mieszkańców Ziemi Złotowskiej. Atrakcją będzie kolejka użyczona z prywatnego muzeum Tadeusza Stecyka, atrybuty kolejarskie związane z Blues Expressem, w tym słynna czapka (obecnego posła) Henryka Szopińskiego. Nie zabraknie filmu „Peron 1. Powrót do Złotowa”, fachowej literatury i prasy z epoki, planów i zdjęć okolicznych dworców, grafiki „Kolonia” światowej sławy graficzki Teresy Jakubowskiej, pocztówek z wizerunkiem dworców kolejowych ze zbiorów Muzeum Ziemi Złotowskiej, wspomnienia o I. J.

Paderewskim i królu kolei żelaznej Henry’m Bethel Stroussbergu.

Niebywałą atrakcją towarzyszącą wystawie będzie spotkanie autorskie spotkanie autorskie w Spichlerzu Złotowskim pt. „Historie pociągowe” 14 marca z Andrzejem Świetlikiem, wybitnym polskim fotografikiem, urodzonym w Złotowie.

Ciekawą atrakcją jest również wystawa o polskiej kolei umiejscowiona na ekspozytorach przy Zagrodzie Krajeńskiej pt. „Stacja niepodległa. Na torach II RP”. Wystawa opowiadająca o odbudowie polskiego kolejnictwa w okresie międzywojnia będzie dostępna do obejrzenia niezależnie od godzin otwarcia Zagrody.

Zapraszamy na wystawę czasową jeśli czujecie pociąg do… pociągu!

Skip to content