Warsztaty „Twórcza i angażująca edukacja – narzędzia pracy z ciałem w edukacji muzealnej”, realizowane w ramach projektu pt. „Nowoczesne Muzeum. Szkolenie pracowników wielkopolskich instytucji muzealnych” cieszyły się dużym zainteresowaniem. Wnioskując na podstawie liczby zgłoszeń, opinii wyrażanych w trakcie spotkań, tematyka i forma okazały się celnym przedsięwzięciem.

Uczestnicy wykazali wysoki stopień zainteresowania omawianymi zagadnieniami, jednocześnie podkreślając, że kontynuacja projektu „Nowoczesne Muzeum. Szkolenie pracowników wielkopolskich instytucji muzealnych” jest bardzo potrzebne. 

Cennym aspektem szkoleń była możliwość zapoznania się w sposób praktyczny z dramą stosowaną, ruchem i tańcem kreatywnym. Angażującym nie tylko umysł, ale całe ciało zarówno fizycznie jak i emocjonalnie. Osoby biorące udział w procesie uczenia przez doświadczenie, dostały realną szansę skontaktowania się ze sobą, poznania nie tylko drugiego człowieka, ale przede wszystkim siebie. Z kolei poznanie siebie i „innego niż ja” człowieka, to fundamenty rozwoju ciekawości, otwartości, wrażliwości oraz akceptacji dla siebie i innych.

Opinie uczestników:
„Warsztaty były dla mnie swoistą terapią, potrzebną w tym momencie, w którym się znajduję. Dlatego najlepiej zapamiętam atmosferę tych zjazdów, bo wytworzyła się między uczestnikami prawdziwa więź. Wyczekiwałam każdego spotkania i trudno było się rozstać po ostatnim, listopadowym. Brakowało mi tych osób, które nie mogły dotrzeć i realnie odczuwałam ich brak. Otwartość i życzliwość nie tylko prowadzącej warsztaty, ale i uczestników, zdecydowanie ułatwiała podejmowanie różnych proponowanych aktywności. Niektóre momenty pozostaną na długo w sercu, o ile nie na zawsze. Wiele radości, której tak potrzebujemy, wywoływały zadania na improwizację (fenomenalna – nazwałabym „przemowa od czapy” w wykonaniu przemęczonej Moniki, a zabawa gestykulacją podczas „wywiadu telewizyjnego” rozśmieszała mnie do łez). Odkryłam w sobie pokłady kreatywności, spojrzałam na kilka ważnych spraw z dystansu, a także znalazłam swoje limity (co też jest bardzo cennym odkryciem).
Jeszcze dziś nie potrafię powiedzieć dokładnie, co wykorzystam w swojej pracy, ale na pewno niosę ze sobą doświadczenie pięknych chwil, które mnie ubogaciły, a co mnie ubogaca – niosę w świat.
Trochę zabrakło mi rozwiązań bardziej dopasowanych do mojej formy pracy – nie działam jak Olga „ w procesie”. Nie spotykam zwykle tych samych grup, a czas który mam do zagospodarowania nie pozwala na rozbudowane aktywności, które odciągnęłyby uwagę uczestników od meritum zajęć. Mimo to na pewno poznałam nowe metody, które niezależnie od tego, czy je wykorzystam, czy nie – dobrze znać, poczułam się również zainspirowana do szukania nowych dróg. Chciałabym jeszcze rozwinąć elementy komunikacji (bez przemocy) – bo już na to nie starczyło czasu.”
Kinga Sibilska
„🎭✨ WOW! Co to było za szkolenie! ✨🎭
Miałam niesamowitą okazję uczestniczyć w szkoleniu „Twórcza i angażująca edukacja – narzędzia pracy z ciałem w edukacji muzealnej” i muszę powiedzieć: TO BYŁO COŚ! Godziny pełne emocji, śmiechu, refleksji i… ruchu! 💃🕺
Wszystko zaczęło się od dramy stosowanej – i nie, nie chodziło o jakieś dramaty życiowe (chociaż emocji było sporo!), ale o sposób, w jaki można zaangażować ludzi, by nie tylko myśleli, ale czuli i działali. Teatr forum i teatr obrazu? Rewelacja! Każdy z nas miał szansę stanąć na scenie (dosłownie i metaforycznie) i spróbować spojrzeć na świat z zupełnie innej perspektywy. 🎭
Ale to nie koniec! Wyobraźcie sobie japoński teatr kamiszibaj – magiczna skrzyneczka, z której wyskakują historie! A storytelling? Przekonałam się, że dobrze opowiedziana historia potrafi zatrzymać czas… ⏳ I rozbawić nie jedną osobę 🤣
No i na deser: jak to wszystko wpleść w edukację muzealną? Muzea to nie tylko „patrz, ale nie dotykaj”. To przestrzeń, która może tętnić życiem, emocjami, historiami, które wciągną każdego, bez względu na wiek. Praca indywidualna, w grupach, dyskusje, refleksje – wszystko po to, by zrozumieć, jak stworzyć taką atmosferę, która nie tylko uczy, ale porywa!
To szkolenie otworzyło mi oczy na zupełnie nowe sposoby prowadzenia zajęć, które angażują nie tylko umysł, ale całe ciało. Wychodzę stąd pełna pomysłów, inspiracji i gotowości do działania. 💡”
[źródło: https://www.facebook.com/muzealnicapl]

Szkolenia „Twórcza i angażująca edukacja – narzędzia pracy z ciałem w edukacji muzealnej” sfinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Skip to content