Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy „Trójkąty miłosne u Sienkiewicza. Odsłona II – Rodzina Połanieckich”, który odbędzie się 10 lutego 2024 r. o godz. 13:00 w Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza (Stary Rynek 84, Poznań).

Powieść Rodzina Połanieckich została wydana 130 lat temu. Dzisiaj zamierzamy zachęcić do jej ponownej lektury w kontekście doświadczeń współczesnego człowieka. Chcemy, aby opowieść o miłości i nienawiści, oddaniu i zdradzie, prawdzie i pozorach doprowadziła każdego do osobistych refleksji na temat roli kobiety oraz mężczyzny w społeczeństwie przełomu XIX i XX stulecia, a także dzisiaj. Nawiązuje do tego przewodni motyw graficzny wystawy – portret cieniowy, silhouette, który wyobraża poszczególnych bohaterów powieści, ale jest jednocześnie na tyle tajemniczy oraz nieokreślony, że staje się pretekstem do ponadczasowej interpretacji.

Aranżacja ekspozycji opiera się na grze słowa i obrazu, literatury ze sztukami plastycznymi. Henryk Sienkiewicz w swojej powieści obyczajowej nie tylko próbował pokazać wycinek znanej mu rzeczywistości, ale nasycił tę historię również wieloma symbolicznymi obrazami, nawiązaniami do dzieł sztuki i filozoficznych tradycji, które nieczęsto były dostrzegane przez krytykę i czytelników.

Bogactwo świata przedstawionego w powieści zainspirowało nas do skupienia się na XIX-wiecznej obyczajowości w kontekście funkcjonowania dwóch światów – środowiska ziemiańskiego i mieszczańskiego. W muzealnych przestrzeniach powstało atelier fotograficzne, w którym można przymierzyć elementy ubiorów stylizowanych na ten czas, aby wcielić się w postaci literackie nie tylko fizycznie, ale również mentalnie, próbując na nowo zinterpretować prozę Sienkiewicza.

Wystawa opowiada też o burzliwych losach powstania Rodziny Połanieckich czy o fenomenie serialowej adaptacji powieści z Anną Nehrebecką i Andrzejem Mayem w rolach głównych.

Ponadto w muzealnych salach będzie można obejrzeć XIX-wieczne bibeloty i akcesoria do ubiorów pochodzące ze zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego oraz Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu.

Skip to content