Rezerwat Archeologiczny Genius Loci na Ostrowie Tumskim

oddział Muzeum Archeologicznego w Poznaniu
Rezerwat Archeologiczny Genius loci jest placówką Muzeum Archeologicznego w Poznaniu zlokalizowaną na Ostrowie Tumskim. To przede wszystkim „miejsce dobrych pomysłów”, do których inspirację stanowią oryginalne umocnienia grodu poznańskiego z okresu średniowiecza i renesansu.
 
Rezerwat został otwarty w 2012 roku Jego nazwa – Genius loci (łac. duch opiekuńczy), nawiązuje do tradycji szczęśliwych, wybranych miejsc, posiadających swego ducha opiekuńczego. W tym łacińskim określeniu skupia się wyjątkowy charakter Ostrowa Tumskiego, od ponad 1000 lat nieodłącznie związanego z historią naszego kraju i miasta.
 
Zwiedzanie rezerwatu rozpoczyna film wykonany w technologii 3D. Następnie zwiedzający przechodzą na ekspozycję, by ujrzeć oryginalne relikty monumentalnych wałów sprzed tysiąca lat. Jeszcze lepszemu zrozumieniu funkcjonowania systemu fortyfikacyjnego pomagają obrazy holograficzne i multimedialne kioski, a także otwarta w 2016 roku wystawa stała „Pokolenie 966 – świt wielkich przemian”. Rezerwat jest zatem miejscem, które łączy tradycję z nowoczesną technologią, co przyciąga turystów.
 
Rezerwat Archeologiczny „Genius loci” jest Miejską Instytucją Kultury finansowaną z budżetu Miasta Poznania.
9c24047e-c646-4c5e-9d7b-13749145472c
Skip to content