Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego położone jest na skraju Wielkopolskiego Parku Narodowego, na terenie XIX-wiecznego majątku ziemskiego, zaledwie 10 km od Poznania. Przez ponad 50 lat funkcjonowania zgromadzono w nim około 25 tysięcy zabytków, z których część prezentowana jest na poszczególnych wystawach stałych w 13 współczesnych pawilonach, w odrestaurowanym pałacu oraz w zabytkowych obiektach gospodarczych na terenie dawnego folwarku: w stodołach połączonych spichlerzem, w oborze, gorzelni, a także w plenerze.
 
Część z 20 hektarów powierzchni Muzeum przeznaczona jest na sad starych odmian drzew owocowych, ogród zielarski i pole uprawne, na którym prowadzona jest pokazowa uprawa tradycyjnych roślin ogrodowych i polowych. Od wielu lat prowadzone są także chów i hodowla ras zachowawczych zwierząt gospodarskich. Zwierzęta i uruchomione maszyny rolnicze prezentowane są przy okazji licznie odbywających się w sezonie turystycznym imprez, warsztatów i pokazów.
 
Unikalne zbiory muzealne, a także bezpośredni kontakt z fauną i florą stanowią doskonałą kanwę do przeprowadzania różnorodnych form edukacyjnych i imprez komercyjnych. Dysponujemy ponadto nowoczesnym sprzętem multimedialnym, 2 salami konferencyjnymi, drewnianym placem zabaw dla dzieci oraz gastronomią.
 
Muzeum prowadzi 5 oddziałów terenowych:
– Muzeum Młynarstwa i Wodnych Urządzeń Przemysłu Wiejskiego w Jaraczu,
– Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu,
– Muzeum Przyrodniczo-Łowieckim w Uzarzewie,
– Skansenie i Muzeum Pszczelarstwa im. prof. R. Kosteckiego w Swarzędzu,
– Muzeum Gospodarki Mięsnej w Sielinku.
 
Pełna oferta Muzeum dostępna jest na stronie www.muzeum-szreniawa.pl
mnripr-s_w_szreniawie
Skip to content