Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK

Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK Poznań Sp. z o.o. powstało w najstarszym obiekcie zajezdni przy ul. Głogowskiej – dawnej podstacji transformatorowej. Budynek wybudowany został w latach 1928-1929 i pełnił swą funkcję do końca lat 60-tych. Następnie przeznaczony został na cele socjalne (bufet dla pracowników). W 2005 roku (Jubileusz 125-lecia Komunikacji Miejskiej w Poznaniu) obiekt wyremontowano i przeznaczono na cele reprezentacyjne firmy.
 
Uroczyste otwarcie Muzeum nastąpiło 31 stycznia 2007 roku o godzinie 14.00, w 10 rocznicę uruchomienia trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju oraz 100 rocznicę przekazania do użytku zajezdni przy ulicy Głogowskiej. Działalność zainaugurowano okolicznościową wystawą, która zgromadziła pamiątki z czasów budowy i inauguracji „Pestki”. Uświetniła ją również oryginalna makieta PST z 1978 roku oraz stare nagrania filmowe z archiwów Telewizji Poznań, które emitowane były podczas trwania ekspozycji. Kolejnym ważnym wydarzeniem była 110 rocznica uruchomienia tramwajów elektrycznych. Przez cały 2008 rok w Muzeum Komunikacji można było obejrzeć wystawę zdjęć prezentujących wszystkie tramwaje eksploatowane w Poznaniu.
 
W 2009 roku obchodziliśmy 30-lecie oddania do użytku Trasy Kórnickiej. Tym razem przygotowana została wystawa „mobilna” w odrestaurowanym wagonie typu 102Na nr 71 (tego typu wagon uroczyście otwierał Trasę), którą codziennie można było oglądać podróżując linią nr 11.
 
Corocznie w ramach cyklu „Imprezy warte Poznania” organizowana jest Noc Muzeów, podczas której o dość nietypowej porze można zapoznać się nie tylko z historią komunikacji, ale również z pracą zajezdni przy ul. Głogowskiej. Muzealna ekspozycja to dla dzieci lekcja historii, a dla starszych źródło sentymentalnych podróży do lat minionej młodości.
 
Niegdyś zbiór pamiątek dokumentujących dzieje poznańskiej komunikacji przechowywany był w ciasnym pomieszczeniu Domu Tramwajarza przy ulicy Słowackiego. Niedostępny dla oczu zwiedzających, pokrywał się patyną czasu, niszczał i… ubożał. Dzisiaj stale powiększany, dostępny jest dla turystów w każdą niedzielę w sezonie letnim (od końca kwietnia do połowy października), podczas przejazdów linią turystyczną nr 0. Dla grup zorganizowanych, w szczególności szkół przygotowana została specjalna oferta „Śladami tramwajów poznańskich” oraz „Od historii do nowoczesności”, która oprócz lekcji historii w Muzeum Komunikacji zawiera również przejazd zabytkowym tramwajem oraz możliwość zwiedzenia wybranej zajezdni tramwajowej.
 
Zgromadzone zbiory są cenne i ciekawe. Do najstarszych eksponatów należą oryginalne elementy tramwaju konnego oraz liczące prawie 130 lat sprawozdania finansowe spółki akcyjnej Posener – Pferde – Eisenbahn Gesellschaft, późniejszej Poznańskiej Kolei Elektrycznej, która była protoplastą MPK Poznań Sp. z o.o. Przedmiotem naszej dumy jest zbiór przedwojennych biletów okresowych m.in. imienny bilet miesięczny z 1908 roku, karta abonamentowa z 1927 roku czy bilety dla członków rodzin pracowników Poznańskiej Kolei Elektrycznej z lat 30-tych. W Muzeum są też mundury, torby i akcesoria konduktorskie, stare rozkłady jazdy, kasowniki biletów jednorazowych z lat 1976-1993, kasownik biletów wieloprzejazdowych Krak z 1964 roku oraz pochodzący z tego samego roku automat do sprzedaży biletów Krab i nieco nowsza Merona z 1978 roku.
 
W zamyśle, poznańskie Muzeum Komunikacji ma być muzeum, które jest „żywe”. Dlatego można w nim zasiąść za pulpitem motorniczego z przegubowca 102N, można zająć miejsce pasażerskie o zmiennym położeniu oparcia pochodzące z wagonu z Norymbergii, bawiąc się w konduktora pociągnąć za sznurek i dać sygnał do odjazdu, wypróbować stary kasownik dziurkując bilet. W klimat komunikacji sprzed lat wprowadzać ma zwiedzających replika przedziału pasażerskiego powojennego wagonu typu N.Pomieszczenia Muzeum wykorzystywane są również do organizacji prestiżowych wydarzeń takich jak prezentacje, konferencje prasowe czy szkolenia. Jednym z nich było np. spotkanie radnych w ramach Komisji Gospodarki Komunalnej i Polityki Mieszkaniowej Urzędu Miasta Poznania.
[źródło: http://www.mpk.poznan.pl/component/content/article/78-turystyka/211-muzeum-komunikacji]
Skip to content