Pilskie Muzeum Wojskowe

Pilskie Muzeum Wojskowe powstaje z inicjatywy pasjonatów historii wojskowości, należących do Pilskiego Stowarzyszenia Historyczno-Militarnego (do 29.11.2017 Stowarzyszenia Przedmoście Piła).
 
Głównym zadaniem muzeum jest gromadzenie zbiorów dotyczących historii wojskowości, techniki wojskowej oraz historii militarnej miasta Piły. Zadanie to realizujemy poprzez uzupełnienie zbioru o sprzęt nierozerwalnie związany z wojskową historią naszego miasta, będący symbolem wieloletniego działania Piły, jako silnego ośrodka wojskowego szkolnictwa motoryzacyjnego. Pozyskane eksponaty: samochody ciężarowe, transportery opancerzone, wozy zabezpieczenia technicznego, czołgi tworzą kolekcję obrazującą różnorodność typów i wersji pojazdów używanych do szkolenia Żołnierzy Specjalistów Służby Czołgowo – Samochodowej w Wojsku Polskim.
 
Nie ograniczamy się tylko do pilskiej szkoły, nasza wystawa stała, pod tytułem „Od Sekcji Automobilowej do Służby Czołgowo-Samochodowej”, przybliża zwiedzającym Polskie Tradycje Wojskowego Szkolnictwa Motoryzacyjnego, których początki sięgają 1918 roku. W muzeum kultywujemy również tradycje Lotników Szturmowców, w Pile po II wojnie stacjonowały, aż dwa pułki wyposażone w odrzutowe samoloty szturmowe.
 
Piła to nie tylko lotnictwo szturmowe, podczas I wojny światowej w zakładach Albatrosa (Ostdeutsche Albatros Werke GmbH Schneidemuhl) produkowano samoloty myśliwskie, ponad 60 nich trafiło do polskiego lotnictwa. Na tych samolotach z szachownicami na skrzydłach walczyli polscy piloci i o tym w oryginalnym schronohangarze na pilskim lotnisku przypomina nasza wystawa stała zatytułowana:„Poznaj 100. – letnią historię pilskiego lotniska” . Połączenie historii miasta i polskich skrzydeł to jest to, o czym chcemy pamiętać i przypominać.
[źródło: https://www.pmw.pila.pl/index.php/o-nas]
pmw.pila
Skip to content